Environmental Science Europe: Dieta oparta na GMO szkodliwa dla nerek i wątroby ssaków

Dieta oparta na żywności genetycznie modyfikowanej (GMO) może skutkować uszkodzeniami  narządów wewnętrznych u ssaków – to wniosek z raportu opublikowanego na łamach łamach Environmental Sciences Europe przez naukowców z z Laboratorium Biochemii Uniwersytetu w Caen.

 

W dokumencie Genetically modified crops safety assessments: present limits and possible improvements (Rośliny Genetycznie Modyfikowane: kwestia bezpieczeństwa: obecne limity i możliwości usprawnień) zestawiono wyniki 19 różnych badań.

 

Badacze obserwujący zwierzęta karmione modyfikowaną kukurydzą i soją dostrzegli u nich niepokojące skutki. U chomików, szczurów oraz zwierząt gospodarstwa domowego zauważono zwiększoną ilość wad wrodzonych, rozpowszechnioną bezpłodność, wyższą śmiertelność młodych i zaskakujące mutacje, takie jak włosy wyrastające po wewnętrznej stronie ust chomików. W konkluzji raportu naukowcy zwracają uwagę, że badania na temat wpływu GMO powinny być przeprowadzane przez długi czas – tak aby obserwować długofalowe skutki. Jest to niezbędne z punktu widzenia konsumentów i ochrony ich zdrowia.

 

– Wciąż brakuje danych na temat długofalowych skutków diety bogatej w produkty GMO dla zdrowia ludzkiego. Naukowcy są jednak pewni, że mutacje DNA roślin nie są statyczne, ale dynamiczne, co oznacza, że skutki spożywania produktów modyfikowanych mogą nastąpić długo po konsumpcji – komentuje Anna Olszewska, dyrektor Departamentu Zakupów i Marketingu  Bio Planet.

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Oryginał raportu francuskich naukowców (w j. angielskim) dostępny jest pod adresem: http://www.enveurope.com/content/pdf/2190-4715-23-10.pdf

 

W Polsce temat GMO stał się szczególnie gorący w ostatnich tygodniach kiedy to byliśmy świadkami wielu protestów. W ostatnich dniach prezydent Bronisław Komorowski zawetował kontrowersyjną (ze względu na zapisy, które mogły „kuchennymi drzwiami” legalizować GMO w Polsce) ustawę o nasiennictwie. Według opinii marszałka sejmu, Grzegorza Schetyny powrót do tematu tej ustawy możliwy będzie dopiero po wyborach.


Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Brak postów do wyświetlenia