Raport. Ekologiczna bawełna – sytuacja na rynku w 2009 r.

 Przegląd zmian na rynku ekologicznej bawełny w latach 2001-2010, analiza popytu na ekologiczną bawełnę z wyróżnieniem motywów zakupowych, profile użytkowników ekologicznej odzieży i najważniejszych przedsiębiorstw – to tylko niektóre z informacji zawartych w Raporcie rynkowym dotyczącym ekologicznej bawełny. Dokument przygotowała organizacja Organic Exchange.

Według raportu światowa sprzedaż ekologiczej bawełny w 2009 r. osiągnęła wartość 4.3 mld $. Oznacza to 35%  (mimo recesji) wzrost w porównaniu do roku 2008 (3.2 mld $).

Od roku 2001, sprzedaż ekologicznej bawełny wzrosła (w przybliżeniu) aż 20-krotnie!

W raporcie podkreślono także konieczność rozwijania systemów certyfikacji dla jeszcze lepszego uwiarygodnienia. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście kilku afer związanych ze sprzedażą konwencjonalnej bawełny jako ekologicznej. Sprawniejsza kontrola i szersza współpraca organizacji i firm ma zapobiec tego typu incydentom w przyszłości.

Firmy dystrybuujące ekologiczną  bawełnę zainteresowane są także certyfikacją pozwalającą na dążenie do zmniejszania tzw. śladu CO2. W udostępnionym skrócie raportu nie wspomniano natomiast o kwestiach etycznych w branży tekstylnej. Szkoda bo to sprawy, które powinny być związane z dystrybucją produktów ekologicznych.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Ekologiczna uprawa bawełny wiąże się z rolnictwem ekologicznym  – czyli takim, w którym wykorzystuje się naturalne metody upraw i nawożenia gleby. Wykluczone są sztuczne nawozy i środki ochrony rośln. Nie dopuszcza się także GMO.

Raport zakupić można na stronie organizacji Organic Exchange.

Organic Exchange to organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju rynku ekologicznej bawełny. Od 2002 r. gromadzi informacje, publikuje raporty i wspiera producentów, dystrybutorów i dostawcóew.

 


 

Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z aktualnościami i artykułami zamieszczanymi na https://biokurier.pl zapraszamy do skubskrypcji newslettera (po lewej stronie u dołu)!
Raz w tygodniu dostarczamy porcji świeżych informacji!

 


 

{jcomments on}
Nowe trendy na rynku ekologicznym ? to temat konferencji organizowanej przez redakcję Biokuriera w ramach najbliższej edycji (15-17 października) Targów Natura Food w Łodzi. Nasi prelegenci przybliżą słuchaczom tematy sprawiedliwego handlu, naturalnej kosmetyki, eko tekstyliów, ekoproduktów dla dzieci. Handlowcy będą mieli okazję dowiedzieć się jak włączyć się w ogólnopolskie kampanie dotyczące zdrowego odżywiania.

Brak postów do wyświetlenia