Dzialka ekologiczna dla Biofarmersa

Własna działka w ekologicznym gospodarstwie? Taki pomysł sprawdził się już w Zachodniej Europie. Jan Czaja, rolnik z Małopolski, postanowił spróbować rozpowszechnić go w Polsce. W ramach ok. 20 hektarowego gospodarstwa wydzielonych zostało 100 działek, o powierzchni 5,70 ara każda. Na przewidzianej do wynajmu powierzchni znajdują się grunty orne (pod warzywa jednoroczne), sady, zielnik, szkółka drzew parkowych i staw rybny.

Kim jest Biofarmers?

Biofarmersi to dzierżawcy działek, będą wspólnie prowadzić podgospodarstwo ekologiczne w którym znajdą się uprawy warzyw, owoców (głównie miękkich), staw rybny, szkółka drzew parkowych i ogród ziołowy.Koszt najmu jednej działki wynosi 100 zł/mc. Cena zawiera (przygotowanie 3 ha do uprawy na wiosnę wraz z nawiezieniem obornika ekologicznego, opiekę nad uprawami, ochronę, nawadnianie i prawo do korzystania z małej przetwórni jaka znajdzie się w gospodarstwie).

Rolnik ekologiczny pomaga

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Wiosną 3 ha zaorane, nawiezione obornikiem naturalnym, wybronowane i przygotowane do zasiewu będą czekały na biofarmersów którzy obsieją swoje 3 ary warzywami jednorocznymi wg. uznania.

Pod nieobecność całością opiekował się będzie rolnik. Pod koniec sezonu to co pozostanie z nadprodukcji lub nie zostanie przetworzone przez biofarmersów w małej gospodarskiej przetwórni na soki, konfitury czy dżemy i inne będzie mogło zostać sprzedana pod certyfikatem rolnika. Środki uzyskane ze sprzedaży produktów zostaną podzielone pomiędzy rolnika właściciela gospodarstwa rolnego i biofarmersa.– Chętni sami planują zasiewy. Mając na uwadze fakt, że na 1 arze można wyprodukować warzywa dla 1 osoby na cały rok prócz uprawy warzyw i owoców na własne potrzeby po zaniżonych cenach nadprodukcję można sprzedać pod certyfikatem rolnika ? tłumaczy Jan Czaja.

Przez cały sezon biofarmersi będą mogli korzystać z pomocy i wiedzy rolnika w zakresie upraw ekologicznych (czyli nauczą się uprawiać warzywa i owoce lub też hodować zwierzęta), dowiedzą się jak uprawiać i zbierać zioła (opieka zielarki), będą mogli korzystać z małej przetwórni która znajdzie się tuż obok farmy biofarmersów w tym na życzenie z opieki gospodyni która nauczy jak robić domowe przetwory, narzędzi rolniczych takich jak grabki, łopatki, taczki i inne i pola namiotowego.

Więcej informacji znaleźć można na stronach: http://odrolnika.pl{jcomments on}

 

Brak postów do wyświetlenia