Będą certyfikowane ekologiczne ryby. Nowe unijne regulacje

 Wraz z nowym logo żywności ekologicznej do prawodawstwa unijnego wprowadzono także przepisy dotyczące produkcji ryb, skorupiaków i wodorostów. Ustanowiono w nich ogólnounijne warunki akwakultury ekologicznej, określając między innymi warunki dobrostanu zwierząt. Przepisy mają za zadanie chronić różnorodność biologiczną, nie zezwalają też między innymi na hormonalną stymulację rozrodu. Hodowcy powinni stosować pasze ekologiczne i uzupełniać je paszami rybnymi, uzyskanymi z połowów, które są prowadzone w sposób przyjazny dla środowiska. Wprowadzono również szczególne przepisy dotyczące wodorostów i produkcji małży.

 

Komentując nowe przepisy, Maria Damanaki ? komisarz ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej ? powiedziała: Wprowadzone przepisy zapewnią konsumentom szerszy wybór i wzmocnią przyjazną dla środowiska produkcję ekologiczną. Unia jest największym na świecie rynkiem zbytu żywności pochodzenia morskiego. Z tego względu Europa powinna odgrywać wiodącą rolę we wprowadzaniu szczegółowych przepisów w tej dziedzinie. W 2008 r. w Europie działało ok. 125 certyfikowanych ekologicznych hodowli akwakulturowych, z ogólnej liczby 225 takich hodowli na świecie. Wytworzyły one 50 000 ton żywności ekologicznej, co odpowiada prawie połowie światowej produkcji w 2008 r. Pięć państw członkowskich, w których produkcja była najwyższa, to Wielka Brytania, Irlandia, Węgry, Grecja i Francja.

 

Wszystkich konsumentów zainteresowanych świadomym zakupem ryb odsyłamy do opublkikowanego przez WWF Poradnika Jaka ryba na obiad?  W przewodniku opisane zostały najczęściej podawane na polskich stołach gatunki ryb i skorupiaków. Oznaczono je tak, aby ułatwić konsumentowi odpowiedzialny wybór. Światło zielone oznacza , żółte a czerwone . Ostrzeżenia dotyczą przede wszystkim tych ryb, których przetrwanie w naturalnym środowisku jest zagrożone. Są to gatunki, które – jeśli nadal będą łowione na obecną skalę – wkrótce całkowicie znikną z mórz czy rzek, aw konsekwencji z naszych stołów. Żółte i czerwone światło dotyczy czasem również gatunków, które łowi się w sposób wyjątkowo szkodliwy dla środowiska.

 

Szczegółowe informacje o nowych przepisach znajdują się na stronie internetowej dotyczącej rolnictwa ekologicznego w UE, z której można również pobrać unijne logo ekologiczne: www.organic-farming.europa.eu

 

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

 


 

Jeśli chcą być Państwo na bieżąco z aktualnościami i artykułami zamieszczanymi na https://biokurier.pl zapraszamy do skubskrypcji newslettera (po lewej stronie u dołu)!

 


 

{jcomments on}

Nowe trendy na rynku ekologicznym ? to temat konferencji organizowanej przez redakcję Biokuriera w ramach najbliższej edycji (15-17 października) Targów Natura Food w Łodzi. Nasi prelegenci przybliżą słuchaczom tematy sprawiedliwego handlu, naturalnej kosmetyki, eko tekstyliów, ekoproduktów dla dzieci. Handlowcy będą mieli okazję dowiedzieć się jak włączyć się w ogólnopolskie kampanie dotyczące zdrowego odżywiania.

Brak postów do wyświetlenia