Teraz czytasz...
Pilea – modny kwiat-pieniążek – uprawa, pielęgnacja – Jak dbać o roślinę?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Pilea – modny kwiat-pieniążek – uprawa, pielęgnacja – Jak dbać o roślinę?

Pilea to roślina doniczkowa, która znana jest od początku XIX wieku. W dobie PRL-u królowała w każdym domu, szkole czy biurze. Przez lata zapomniana, dziś przeżywa swój renesans. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Jak o nią dbać? Ile kosztuje pilea? Odpowiadamy.

Pilea ma swoje korzenie w Japonii, skąd przywędrowała do nas i została udomowiona. Pasuje do każdego wnętrza, a jego niewymagająca uprawa powoduje, że sprawdzi się w posiadaniu nawet początkujących kolekcjonerów roślin.

Jak wygląda pilea?

Pilea peperomiowata (Pilea peperomioide) inaczej nazywana jest pieniążkiem lub też trawą lustrzaną. To roślina niewielkich rozmiarów, osiąga 20-30 cm wysokości. Młode okazy pieniążka wyglądają niepozornie.

Główną ozdobą rośliny są zielone, owalne i błyszczące liście, umieszczone na długich
jasnozielonych ogonkach. Kształtem przypominają monety (stąd nazwa). Roślina bardzo rzadko kwitnie w uprawie doniczkowej, ale nic straconego, ponieważ kwiaty są drobne, umieszone na długich i luźnych pędach kwiatostanowych. Ciekawym zjawiskiem jest rozsiewanie nasion, które najczęściej można obserwować tylko w naturalnym środowisku pieniążka. Nasiona są wystrzeliwane przez roślinę na dość dalekie odległości i w taki sposób szybko kiełkuje nowy okaz.

Pilea. Uprawa i pielęgnacja

Pieniążek najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, ale z rozproszonym światłem. Długotrwałe narażenie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może uszkodzić liście rośliny, stąd idealna dla niej będzie wystawa wschodnia lub północna. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wtedy lepiej postawić ją w pewnej odległości od okna i ekspozycji południowej lub zachodniej.

Przeczytaj również: Rośliny w domu. Które warto mieć?

Pilea nie ma dużych wymagań glebowych. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne. Warto na dnie pojemnika zrobić drenaż, bo pilea nie lubi zalewania. Bardzo dobrze działa na nią zraszanie liści. Wymaga podlewania raz na kilka dni.

Pilea z powodzeniem będzie rosła przez cały rok w temperaturze pokojowej, jednak zimą gdy w pokoju mamy sztuczne ogrzewanie, lepiej ustawić ją z dala od grzejników.

Pieniążek, zwłaszcza w okresie wiosennym, lubi nawożenie mineralne wieloskładnikowe i organiczne. Na rynku jest wiele gotowych ekologicznych preparatów do uprawy roślin doniczkowych. Roślina po zalaniu może być atakowana przez choroby grzybowe. Gdy zauważmy taką sytuacje, konieczne jest przesuszenie bryły korzeniowej i wymiana podłoża.

Roślina bywa atakowana przez mszyce i przędziorki, dlatego istotna jest regularna lustracja okazów.

Przeczytaj także: Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin doniczkowych

Rozmnażanie pilei

Pilea bardzo łatwo rozmnaża się wegetatywnie. Rozmnażanie z nasion w warunkach
uprawy doniczkowej jest bardzo rzadkie. Małe sadzonki można oddzielić od rośliny
matecznej i umieścić w nowym pojemniku. Sadzonki pobiera się z pędów wierzchołkowych, wiosną lub przez pobranie sadzonek korzeniowych. Szybko się przyjmują i tworzą nowe okazy.

Pilea w domu i biurze

Obecnie pilea jest bardzo popularna. Kojarzona jest ze stylem skandynawskim, zwłaszcza
minimalizmem i teorią hygge (komfort, przytulność, wygoda). Pieniążek bardzo ładnie
prezentuje się jako pojedynczy okaz na stole czy parapecie. Dobrze wygląda też w towarzystwie innych roślin doniczkowych, np. monstery dziurawej, fikusa czy paproci.

Taka roślina to bardzo dobry pomysł na prezent. Nie ma dużych wymagań i pasuje do każdego wnętrza.

Ile kosztuje pilea?

Pilea nie należy do drogich roślin. Małe okazy można kupić już za 8-10 zł. Rośliny średniej
wielkości będą kosztowały w granicach 20-30 zł.

Przeczytaj również: 7 trujących roślin doniczkowych. Masz je w domu?

Tego nie wiedziałeś o pilei!

Pieniążek należy do rodziny pokrzywowatych, co za tym idzie, pilea jest spokrewniona z pokrzywą zwyczajną. Roślina została nagrodzona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.

Inne ciekawe odmiany i gatunki pieli

  • Pilea peruwiańska – posiada liście w kolorze ciemnozielonym z wyrostami i brązowymi znaczkami na blaszkach liściowych. Odmiany tego gatunku mogą mieć również srebrno-białe plamy na liściach.
  • Pilea błyszcząca – niezwykle efektowny gatunek; liście rośliny są ciemnozielone, z włoskami, powierzchnia jest pofałdowana, mają brązowe lub czerwone unerwienie. Takie liście z efektem 3D bardzo ładnie prezentują się na zdjęciach.
  • Pilea drobnolistna – jej główną cechą są mocno rozgałęzione, grube, mięsiste pędy, na których znajdują się bardzo małe listki w kolorze jasnozielonym.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.