Teraz czytasz...
Wężownica gwinejska – roślina dla każdego
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Wężownica gwinejska – roślina dla każdego

Wężownica gwinejska ma w Polsce swoją potoczną nazwę. To 'język teściowej’. Roślina polecana jest osobom, które nie mają „ręki do kwiatów”. Nie zwiędnie, kiedy zapomnimy jej podlać. Poradzi sobie w każdym wnętrzu. Co warto o niej wiedzieć?

Wężownica gwinejska (Sansevieria trifaciata), znana też jako sansewieria, to roślina, która swoje korzenie ma w Afryce. Do Polski trafiła w XVIII wieku. Od wielu lat znana jest jako roślina ozdobna, która idealnie pasuje do mieszkań i biur.

Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe zimą. Jakie gatunki wybrać?

Jak wygląda wężownica gwinejska?

Wężownica to sukulent, a co za tym idzie, należy do roślin sucholubnych. Osiąga rozmiar od 100 do 150 cm wysokości. Posiada długie, grube ostro zakończone liście. W zależności od odmiany liście mogą być ciemnozielone z żółtymi lub kremowymi wstęgami, bardzo często obwódka liścia jest w kolorze żółtym.

Znane są również odmiany, które mają liście cylindryczne, a nie spłaszczone. Ich wygląd jest naprawdę imponujący. Właśnie w nich oraz w wijących się pod ziemią kłączach oraz rozłogach, roślina składuje wodę na okresy, w których jej nie podlewamy.

W domowych warunkach wężownica rzadko kwitnie. Kwiaty są drobne w kolorze żółtozielonym, zebrane na pędzie kwiatostanowym. Po czasie pojawiają się kuliste czerwone owoce.

Przeczytaj również: Pilea – modny kwiat-pieniążek. Jak dbać o roślinę?

Uprawa i pielęgnacja wężownicy

Sansewieria to roślina mało wymagająca. Najlepiej czuje się w miejscu słonecznym i ciepłym, ale półcień nie jest dla niej żadnym problemem. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i przewiewnie o pH 7-7,5.

Roślina nie toleruje zalewania, dlatego warto podlewać ją ostrożnie. W okresie zimowym podlewajmy ją raz na 2-3 tygodnie, to w zupełności wystarczy. Ważne, aby zimą nie trzymać rośliny w pomieszczeniu, w którym temperatura spada poniżej 15°C.

Liście nie lubią zraszania, ale raz na jakiś czas warto przetrzeć je wilgotną szmatką. Wężownica nie lubi nabłyszczania liści.

Bardzo dobrze na roślinę działa wspomaganie nawozem mineralnym wieloskładnikowym dla sukulentów, czyli np. kaktusów. Taki zabieg najlepiej wykonywać co 2-3 tygodnie z przerwą na okres zimowy.

Tylko starsze okazy wymagają przesadzenia, bo mogą się przechylać i wywracać. Roślina dość dobrze radzi sobie nawet w ciasnych doniczkach.

Przeczytaj również: Rośliny w domu. Które warto mieć?

Rozmnażanie sansewierii

Wężownice gwinejską można rozmnażać z sadzonek przez pobranie liści. Ucina się je na mniejsze kawałki i wykłada do wody tę część, która była bliżej podstawy liścia. Aby sadzonka szybciej wykiełkowała, można posmarować ją ukorzeniaczem i nakryć folią z dziurkami dla zwiększenia wilgotności powietrza. Taką metodę rozmnażania najlepiej wykorzystywać od marca do końca lata.

Roślinę można również rozmnażać przez podział kłączy. Idealny termin dla takiego zabiegu to koniec lata lub początek jesieni. Można też połączyć ten zabieg z przesadzaniem. Kłącza, które wyjmujemy z doniczki rozdzielamy na mniejsze części. Następnie odstawiamy je na jakiś czas, aby rany się lekko zagoiły. Kłącza umieszczamy w doniczkach lub skrzynkach z ziemią.

Wężownica gwinejska w domu i w biurze

Sansewieria ma szerokie zastosowanie jako roślina ozdobna doniczkowa. Bardzo dobrze prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych i rustykalnych. Idealnie zapełni miejsce na parapecie i wprowadzi zielony akcent do pomieszczenia.

Może pełnić rolę soliterów, ale również dobrze prezentuje się w towarzystwie aloesu, zamiokulkasów czy paproci. Sansewieria posadzona w długich doniczkach może np. dzielić pomieszczenie na strefy.

Przeczytaj również: 5 sposobów na czyste powietrze w mieszkaniu

Liście wężownicy gwinejskiej w Afryce były wykorzystywane do produkcji plecionek i lin. Roślina według badań oczyszcza powietrze, dokładniej mówiąc redukuje w pomieszczaniach poziom ksylenu, formaldefydu oraz dwutlenku węgla, które są trujące. Produkuje też spore ilości tlenu w ciągu dnia i w nocy.

Roślinę poleca się stawiać w galeriach handlowych i w biurach.

Ile kosztuje wężownica gwinejska?

Cena wężownicy gwinejskiej nie należy do wygórowanej. Wszystko zależy do wielkości danego okazu oraz od odmiany. Im bardziej nietypowy wygląd, tym odmiana jest droższa. Cena okazów o wysokości 30 cm to przeważnie 20-30 zł. Za wyższe rośliny trzeba zapłacić 50-60 zł.

Ciekawe odmiany

  • ‘Golden Flame’ – odmiana, która osiąga rozmiary do 100 cm, liście w kolorze żółto-zielonym;
  • ‘Hahnii’ – odmiana o zwartym pokroju, liście szerokie układają się w rozetę, w kolorze klasycznym ciemnozielonym z lekkimi jaśniejszymi smugami;
  • ‘Laurentii’– odmiana o liściach ciemno-zielonych z żółtą obwódką. Liście są szerokie, a pokrój wzniesiony, pionowy.

Czy wężownica jest trująca?

Sok zawarty w liściach sansewieri jest trujący. Może powodować wysypki i podrażnienia skóry, a w przypadku połknięcia – również problemy żołądkowe i wymioty. Bezpieczniej stawiać ją w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.