Teraz czytasz...
Jak wybrać dobry blender?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak wybrać dobry blender?

Blender może ułatwić wiele prac. Jest też dobrym prezentem zarówno dla amatorów kremowych zup, rodzin z małymi dziećmi, osób starszych, jak i zapalonych profesjonalistów w kuchni. Prezentujemy kilka praktycznych porad, jak wybrać dobry blender.

Wybierając sprzęt, który z zasady powinien nam służyć długie lata, zwracamy uwagę na wiele szczegółów. W pośpiechu łatwo przeoczyć niektóre detale, postaramy się więc zebrać kilka użytecznych porad w naszym dzisiejszym artykule.

Moc silniczka

Często pierwszą cechą, na jaką zwracamy uwagę, jest moc silniczka. Blender ręczny to urządzenie raczej niewielkie, więc najczęściej ma moc około 600 W. Ale zależy, do czego ma nam służyć.

Te słabsze poradzą sobie z miksowaniem zup, sorbetów owocowych, koktajli, gotowanych warzyw. Inne, z mocą powyżej 600 i 700 W, mogą nawet kruszyć lód, nie zagrzeją się przy siekaniu twardych orzechów, surowych warzyw, czy mrożonych owoców na sorbety. Trzeba liczyć się z tym, że za urządzenie o większej mocy zapłacimy więcej. Moc ma też wpływy na hałas podczas pracy. Słabsze modele bywają głośniejsze.

Noga metalowa czy plastikowa?

Polecamy raczej wybór blendera z metalową „nogą” i osłonką noża. Są trwalsze, a co za tym idzie – przyjaźniejsze środowisku.

Tworzywo sztuczne jest oczywiście atestowane, to jednak mamy większe zaufanie do stali nierdzewnej, gdy zanurzamy ją w garnku z gorącą zupą. Przeważają więc względy praktyczne i troska o zdrowie. I choć zapłacimy więcej, jest duża szansa, że sprzęt posłuży nam dłużej.

Dodatki w zestawie

Często nawet do wersji podstawowej dołączony jest pojemnik (najczęściej wysoki), czasem z pokrywką. Niekiedy można nawet kupić szklane i takie do próżniowego przechowywania żywności. Może się okazać, że nie raz się przydadzą, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, które nie zjadają dużych porcji, ich nadmiar można więc przechowywać.

Zwracamy też uwagę na pokrywki na pojemniki, ich pojemności, wysokość (czy zmieszczą się na półki w lodówce, do szuflad w zamrażarce).

Jeśli jednak dysponujemy niewielkim metrażem kuchni, nie mamy miejsca na zbyt wiele akcesoriów. Podstawowy, ale zupełnie wystarczający, zestaw składa się z końcówki do ubijania i czasem drugiego pojemnika (niższego) z ostrzem do rozdrabniania lub siekania.

Jeśli kupujemy wersję podstawową bez pojemników, to zastanówmy się, w czym będziemy miksować. Istotne jest, by naczynie nie dało się uszkodzić nożami blendera.

Zobacz także


Blender – ulubiony sprzęt mam

Warto się zorientować, jak dany blender rozdrabnia małe ilości jedzenia. Gdy nie wprowadziliśmy w żywieniu małego dziecka metody BLW, to ciekawi jesteśmy, czy nasze urządzenie poradzi sobie np. z jedną brzoskwinią i połową banana na niewielką porcję świeżego musu dla niemowlaka.

Bardziej rozbudowane zestawy oprócz wspomnianych dwóch pojemników, trzepaczki i standardowej końcówki z „nogą” zakończoną nożem w osłonce, mają też: mieszadło z pojemnikiem (można nim zrobić ciasto, zwłaszcza gdy silnik jest mocny), pojemnik z ostrzem (sieka zioła, rozdrabnia orzechy, cebulę), nakładkę do rozdrabniania lodu (świetny gadżet do robienia sorbetów), nakładki do siekania na plasterki i wiórki.

Dodatkowe funkcje blendera

Droższe blendery mają od kilku do kilkunastu prędkości, funkcję turbo lub clean (ułatwia czyszczenie). Rączka najczęściej jest antypoślizgowa, a kabel dostatecznie długi, by używać blendera na blacie kuchennym. Są oczywiście wygodne (bo bezprzewodowe) urządzenia z akumulatorami, jednak te mają one ograniczoną żywotność i po jakimś czasie trzeba je dokupić lub znaleźć nowy sprzęt. Zdecydowanie polecamy więc te trwalsze, podłączane do gniazda elektrycznego.

Sprawdź bogatą ofertę blenderów na Ceneo.pl

Komu przyda się blender?

Przydaje się osobom starszym, rodzicom z małymi dziećmi, chorym z problemami żołądkowymi. Upraszczając, może się przydać każdemu, bo pozwala szybko zrobić ciasto na naleśniki, przygotować masę na omlet, zmiksować zupę (i „ukryć” w ten sposób nielubiane przez niektóre dzieci warzywo, np. natkę pietruszki), posiekać orzechy do ciasta, przyprawy do piernika, zioła do sosu, wymieszać kruche ciasto na szybką tartę… Ilość zastosowań jest ogromna. Jak na tak małe urządzenie, to dobry domowy pomocnik.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.