Teraz czytasz...
Woda utleniona – zastosowanie inne niż odkażanie ran!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Woda utleniona – zastosowanie inne niż odkażanie ran!

Agnieszka Gotówka

Woda utleniona znana jest przede wszystkim z właściwości odkażających. Jeszcze do niedawna znajdowała się w niemal każdej domowej apteczce. Ale czy wiesz, że można ją wykorzystać również w trakcie sprzątania, zwłaszcza łazienki i kuchni?

Woda utleniona – właściwości i zastosowanie

Woda utleniona do ucha czy płukanie gardła wodą utlenioną to tylko niektóre z zastosowań tego specyfiku. Leczenie nim stało się zresztą dość popularne. 

3% nadtlenek wodoru, bo taka jest jej chemiczna nazwa, działa silnie utleniająco i dzięki temu odkażająco. Zastosowany na otwartą ranę szybko się rozkłada. Widzimy to w postaci piany. Drobne bąbelki to zjonizowany tlen, który spulchnia skrzepy krwi i ropę. To pobudza ziarninowanie i gojenie się ran.

To też skuteczny środek przeciwbakteryjny, choć najnowsze wytyczne nie zalecają już stosować go do odkażania ran ze względu na niewystarczającą aktywność przeciwdrobnoustrojową i cytotoksyczność.

Mało kto wie, że woda utleniona to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku związków chemicznych. Jedynymi produktami jego rozkładu są tlen i woda. Jest to więc bardzo efektywny biocyd, który neutralizuje bakterie, wirusy i grzyby. Cecha ta czyni go jednym z lepszych naturalnych środków czystości. A zatem do czego można użyć wodę utlenioną w domu?

→ Przeczytaj również: Jak wybielić firanki?

1. Wyczyścisz blaty i deskę do krojenia

Wiesz, że deska do krojenia to jedno z… najbrudniejszych miejsc w domu? Gromadzi się tam ogromna ilość bakterii (niektóre badania wskazują, że jest ich tam więcej niż w toalecie). Dzieje się tak dlatego, że – po pierwsze – często przygotowujemy na niej wszystkie potrawy, a więc kroimy surowe mięso, warzywa, owoce; po drugie najczęściej nie myjemy jej codziennie. Jest jednak sposób na to, by zawsze była czysta, a bytujące na niej zarazki zostały wyeliminowane. Tu z pomocą przychodzi woda utleniona, której niewielką ilość należy wylać na deskę i zostawić na kilka minut, a następnie umyć pod bieżącą wodą.

Warto też przemywać nią blaty. Jest to świetna alternatywa dla wszystkich, którym przeszkadza zapach octu lub spirytusu salicylowego (one również świetnie radzą sobie z zarazkami).

2. Posprzątasz lodówkę

Ogromna ilość bakterii bytuje również w lodówce i jej zakamarkach, zwłaszcza w szufladzie na warzywa i owoce, gdzie panuje wyższa wilgotność. Do czyszczenia lodówki dobrze się więc sprawdzi woda utleniona.

Wystarczy pół butelki, by solidnie ją wyczyścić. Nalewa się ją bezpośrednio na szmatkę lub przelewa do butelki z atomizerem, przeciera półki, następnie wyciera do sucha. Pamiętajcie, by później odpowiednio ułożyć produkty spożywcze (<– kliknij i przeczytaj więcej na ten temat).

3. Usuniesz pleśń

W kuchni i łazience łatwo o pleśń. Najlepiej jest zrobić wszystko, by nigdy się nie pojawiła, niemniej nie zawsze się to udaje. Gdy zauważymy charakterystyczne wykwity na ścianie, suficie lub w zakamarkach wanny, najlepiej od razu sięgnąć po wodę utlenioną. Wystarczy spryskać nią ich powierzchnię, następnie zostawić na kilka minut i wytrzeć.

Kolejnym etapem, o ile to możliwe, powinno być wyeliminowanie przyczyny rozwoju pleśni.

Kobieta wyciera blat ścierką z dodatkiem wody utlenionej o działaniu bakteriobójczym
Woda utleniona to bardzo dobry środek odkażający

4. Odnowisz garnki

Jeśli na powierzchni garnków pojawił się tłusty, ciemny osad lub gotowana potrawa przypaliła się, do usunięcia zabrudzeń warto przygotować pastę z wody utlenionej i sody oczyszczonej (proporcje należy dobrać w taki sposób, by papka była gęsta). Nakłada się ją na miejsca brudne i pozostawia na kilkanaście minut (w razie potrzeby na całą noc).

Taką pastą można też wyczyścić piekarnik (<– kliknij i przeczytaj nasze inne sposoby na czysty piekarnik).

5. Pozbędziesz się osadu z mydła

W łazience często na wannie lub umywalce osadza się mało estetyczny osad z mydła. Bardzo trudno się go usuwa. Jest jednak na to sposób. Wystarczy połączyć wodę utlenioną z niewielką ilością wody i tak przygotowanym płynem spryskać zabrudzoną powierzchnię, a po kilku minutach przetrzeć ją szmatką.

Zobacz także

domowy ocet jabłkowy w szklanym naczyniu

W ten sam sposób można wyczyścić krany oraz mydelniczkę.

6. Rozjaśnisz i wyczyścić fugi

Fugi w łazience łatwo ulegają zabrudzeniu, często też pojawia się na nich pleśń. Sprzyja temu m.in. wilgoć i wyższa temperatura, jaka panuje w tym pomieszczeniu. Jeśli zauważysz na powierzchni fug ciemne plamy, usuń je roztworem wody utlenionej i wody.

Gdy chcesz też od razu rozjaśnić fugi, np. na podłodze, przygotuj pastę z sody i wody utlenionej. Nałóż ją, odczekaj kilka minut, a następnie wyszoruj fugi starą szczoteczką do zębów.

7. Usuniesz plamy z ubrań

Przy pomocy wody utlenionej można spróbować usunąć plamy z trawy, krwi i czerwonego wina. Co jednak ważne, ta metoda działa wyłącznie na świeże zabrudzenia. Lepiej też stosować ją do tkanin białych, gdyż na kolorowych może pozostawić odbarwienia.

Można też wykorzystać ją do dezynfekcji i usuwania zabrudzeń z pieluszek wielorazowych.

Przeczytaj więcej na temat naturalnego usuwania uporczywych plam (klik!).

8. Woda utleniona do mycia okien i luster

Dzięki wodzie utlenionej można z łatwością umyjesz okna. Szyby i lustra będą lśnić, jeśli przetrzesz je 3% roztworem wody utlenionej połączonej z wodą w stosunku 1:5. Płyn można wlać do atomizera, wówczas będzie wygodniejszy w użyciu. Można dodać do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Woda utleniona jest tania i skuteczna. Jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą sprzątać przy użyciu chemii. Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkt nietrwały i po otwarciu buteleczki szybko traci swoje właściwości.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.