Teraz czytasz...
Kiedy siać ogórki, pomidory i inne warzywa? I o czym trzeba pamiętać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kiedy siać ogórki, pomidory i inne warzywa? I o czym trzeba pamiętać?

Agnieszka Gotówka
wysiew warzyw z nasion na rozsady

Kiedy siać ogórki? Na jakim stanowisku? I jaką odmianę wybrać? To tylko niektóre z pytań, które mogą trapić młodego ogrodnika. Ale spokojnie! Wszystkiego można się nauczyć. Wystarczy kawałek ziemi lub doniczki, odrobina chęci i… dobre nasiona. Tylko gdzie ich szukać?

Kiedy siać ogórki i inne warzywa?

Kiedy mamy już zaplanowany ogród i wiemy, co chcemy, by w nim rosło, czas na realizację naszych zamierzeń. Pamiętaj jednak, by upewnić się, że prognozy pogody są sprzyjające. Jeśli siejesz bezpośrednio do gruntu, sprawdź, czy ziemia jest już odpowiednio sucha (i ciepła).

→ Przeczytaj również: Warzywa i owoce. Jak zwiększyć ich udział w diecie?

Podpowiedzi, kiedy siać warzywa, znajdziesz najczęściej na opakowaniach nasion. Najczęściej są tam miesiące zapisane cyframi rzymskimi, które określają terminy możliwego wysiewu i pikowania do gruntu oraz terminy spodziewanych zbiorów. Pamiętajmy jednak, że to tylko zalecenia, które jednak są szczególnie pomocne początkującym ogrodnikom.

Kiedy siać ogórki i inne warzywa?

  • ogórek: drugi tydzień kwietnia (rozsada), pierwszy tydzień maja – lipiec (siew do gruntu)
  • burak: przełom marca i kwietnia (rozsada), połowa kwietnia – połowa lipca (siew do gruntu)
  • cebula: połowa lutego – pierwszy tydzień marca (rozsada), przełom marca i kwietnia (siew do gruntu)
  • fasola: koniec kwietnia – początek maja (rozsada), drugi tydzień maja – drugi tydzień lipca (siew do gruntu)
  • dynia: drugi tydzień kwietnia (rozsada), połowa maja – połowa czerwca (siew do gruntu)
  • koper: ostatnie dni marca, kwiecień i początek maja (rozsada), drugi tydzień kwietnia – koniec sierpnia (siew do gruntu)
  • marchew: koniec marca – połowa lipca (siew do gruntu)
  • pomidory: koniec marca – początek kwietnia (rozsada)
  • sałata: koniec marca (rozsada), połowa kwietnia – połowa sierpnia (siew do gruntu)
  • szpinak: przełom marca i kwietnia, przełom sierpnia i września (siew do gruntu)

Jak i kiedy siać?

Podstawą są nasiona. Im lepszej jakości, tym lepiej. To przecież od nich wszystko się zaczyna 😉 O czym więc warto pamiętać?

  • Nasiona kupuj wyłącznie od zaufanych sprzedawców i dobrych marek. Jeśli chcemy uprawiać w pełni ekologiczny warzywnik, do czego gorąco zachęcamy!, najlepiej jest zainwestować w nasiona z certyfikatem ekologicznym. Mamy wówczas pewność, że nie zawierają sztucznych nawozów. Nasiona do wysiewu bio dostępne są m.in. w sklepie internetowym Betterland, gdzie można kupić nasiona odmian dostosowanych do naszej strefy klimatycznej (co daje większą pewność sukcesu uprawy).
  • Przed wysiewem sprawdź opakowanie. Oceń, czy nie jest uszkodzone, zawilgotniałe lub wyblakłe od słońca.
  • Koniecznie sprawdź termin przydatności umieszczony na opakowaniu. Im świeższe nasiona, tym lepiej.
  • Zanim kupisz nasiona, sprawdź, czy nie zostały ci jakieś z ubiegłorocznego sezonu. Wykorzystaj je w pierwszej kolejności.
  • Nasiona przechowuj w suchym miejscu, nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Kupuj nasiona znanych i sprawdzonych producentów.
rozsada warzyw
Dobrej jakości nasiona zwiększają szansę na obfity plon

Kalendarz księżycowy a siew

Coraz więcej ogrodników przy planowaniu prac korzysta z kalendarza księżycowego. Jak to robić? Najpierw patrzymy na stan przyrody wokół nas, jej rozwój, pogodę, temperaturę itp. Innymi słowy uwzględniamy rytm słoneczny. Następnie  dostosowujemy się do cykli Księżyca, szczególnie tych wyznaczonych jego fazami zasadniczymi – nowiem (nie ma Księżyca na niebie) i pełnią (jaśnieje pełnym blaskiem). W dalszej kolejności uwzględniamy poszczególne kwadry, pamiętając o prostym ludowym porzekadle,  „Siej przy pełni Księżyca; gorzej jest siać przy pierwszej i ostatniej kwadrze, najgorzej przy nowiu”. Jak łatwo zauważyć, to porzekadło w pełni w zasadzie oddaje prawdę, większość bowiem roślin w ogrodach i na polach siejemy i sadzimy przed pełnią, bo są to rośliny dające nasiona i owoce. W Ekologicznym Poradniku Księżycowym jest to kwadra zaznaczona podwójną kreską – wyjaśnia Magdalena Przybylak – Zdanowicz, autorka Ekologicznego Poradnika Księżycowego.

Ekologiczny Poradnik Księżycowy. W środku kalendarz księżycowy
Ekologiczny Poradnik Księżycowy. W środku kalendarz księżycowy

Rozsada, siew i sadzenie

Niektóre z roślin nie mogą być wysiane bezpośrednio do gruntu. Tak jest choćby z pochodzącymi z ciepłego klimatu pomidorami, ale też z cebulą, selerem i papryką. By móc się cieszyć z własnych plonów, musimy w pierwszej kolejności przygotować rozsadę.

Rozsada to młode rośliny wysiane w specjalnych warunkach – w domu, w szklarni czy inspektach, przeznaczone do przeniesienia na grządki, gdy pozwoli na to pogoda. Dzięki temu można uzyskać plony nieco wcześniej niż niż ze standardowego siewu w gruncie

– podpowiada Joanna Żytkowska, autorka bloga i książki „po prostu posadź”.

Rozsady przygotowuje się wczesną wiosną, w marcu i kwietniu (bakłażany i paprykę w lutym).

Rozsady nie potrzebują dynie, cukinie, ogórki, buraczki i fasola. Bezpośrednio do gruntu wysiewa się też marchew, pietruszkę i rzodkiewkę.

Od połowy kwietnia, jeśli pogoda sprzyja, można przenosić rozsady do gruntu, czyli sadzić. Zanim jednak to nastąpi, trzeba zahartować młode rośliny (czyli przyzwyczaić do wzrostu na świeżym powietrzu) i obficie je podlać.

Na przesadzanie rozsady do gruntu najlepiej wybrać pochmurny dzień lub wieczór, kiedy słońce nie świeci już zbyt mocno

– radzi Joanna Żytkowska. I dodaje:

Rozsady możesz posadzić głębiej, niż rosły w doniczce, szczególnie jeśli są wyciągnięte i wiotkie. To pozwoli im się ustabilizować i wypuścić dodatkowe korzenie. Głębiej nie sadź jednak sałat i selerów. Następnie rowek przysyp ziemią i delikatnie uciśnij ją wokół korzeni. Po przesadzeniu sadzonki dobrze podlej i przez kolejne dni pilnuj wilgotności gleby.

sadzenie pomidora
Pomidory wymagają sadzenia z rozsady

Od nasiona do własnych plonów. Dlaczego warto uprawiać warzywa?

Powodów jest co najmniej kilka. Za najważniejsze uważamy:

  • Ogromną satysfakcję
  • Dobrze spożytkowany czas
  • Pewność pochodzenia i świeżość warzyw, które trafiają na nasz talerz
  • Posiadanie źródeł naturalnych witamin na wyciągnięcie ręki
  • Cenną lekcję dla dzieci

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym serwisie. Zachęcamy do lektury rozmowy z Joanną Żytkowska, która podpowiada, jak zacząć uprawiać ogród. A jeśli macie do dyspozycji jedynie balkon lub taras, koniecznie zajrzyjcie do artykułu „Warzywa na balkonie. Co uprawiać i jak zacząć?„. Zachęcamy również do korzystania z podpowiedzi Martyny Cieślińskiej, która radzi, jak uprawiać warzywa ekologicznie (bez sztucznych nawozów i maturalnymi sposobami).

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.