Aktualności
Ustawowa cena maksymalna żywności ekologicznej już wkrótce. Znamy szczegóły
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)
sobota, 01, kwiecień 2017 00:17 Autor: admin_bio


Ze środowisk zbliżonych do rządowych dochodzą sygnały, że planowane jest wprowadzenie ustawowej ceny maksymalnej dla żywności ekologicznej. Regulacja wpłynąć na poprawę dostępności produktów bio, ale w środowisku producentów i dystrybutorów spotyka się z oporem.

Ustawowa cena maksymalna żywności ekologicznej wyrażana ma być w procentowej wartości o jaką cena produktu z certyfikatem BIO mogłaby się różnić od swojego konwencjonalnego odpowiednika. Przykładowo ekologiczne ziarna i nasiona miałyby kosztować maksymalnie 25%, mięso i wędliny 40% a nabiał 30%.

Odpowiednie naliczanie cen przez dystrybutorów i sprzedawców kontrolowałby specjalny system informatyczny iBIOcounter.

Jak informują źródła zbliżone do Ministerstwa Rolnictwa prace nad oprogramowaniem wkraczają w decydującą fazę. Urzędnicy chcieliby, aby system wystartował 1 września.

Na przeszkodzie stanąć mogą im jednak producenci i dystrybutorzy ekoproduktów, którzy twierdzą, że wprowadzenie nowych rozwiązań nie przyczyni się od obniżenia cen produktów certyfikowanych a do wzrostu cen produktów konwencjonalnych. Posiedzenie specjalnej komisji, która zajmie się tym problemem spodziewane jest w przyszłym tygodniu.


Trzymamy rękę na pulsie i będziemy Was na bieżąco informować o rozwoju prac.

Uwaga! Artykuł był żartem prima aprilisowym ;-)Zaprenumeruj drukowaną wersję Biokuriera na 2017 rok

link location test
Bądź na bieżąco z nowościami w świecie BIO i naszym serwisie. Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera!Aby zapisać się na newsletter, wpisz poniżej adres e-mail.