Aktualności
Topinambur – roślina przyszłości?
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 Głosów)
piątek, 08, marzec 2013 09:08 Autor: admin_bio


Topinambur coraz częściej nazywany jest rośliną przyszłości. Uprawiany jest dla jadalnych bulw, dekoracyjnego pokroju i żółtych, dużych kwiatów – pisze dr Agnieszka Sękara w artykule dla czasopisma Działkowiec. W tekście znaleźć można kilka ciekawych informacji o tej zapomnianej roślinie. Przydadza się nie tylko kucharzom i ogrodnikom.

Topinambur jest dekoracyjną rośliną o kwiatach podobnych do słonecznika, ale mniejszych. W  podziemnych pędach wytwarza 50 do 80 podłużnych bulw, niekiedy przypominających gruszki. Największą zaletą topinamburu jest zawartość inuliny.

Po warzywo to powinni sięgać zwłaszcza diabetycy i osoby z nadwagą, mające problemy z cukrem, niedomaganiami jelita grubego (m.in. zaparciami). Z kolei z racji zawartości żelaza poleca się go w diecie osób cierpiących na anemię.

 


O topinamburze na naszych łamach wspominaliśmy już kilkukrotnie:

Topinambur - kilka słów o zapomnianym warzywie

 

Specjalny rodział poświęciliśmy mu także w III części poradnika Ekologiczna Apteczka Warzywna.

3 części Ekologicznej Apteczki Warzywnej przedstawiamy proste i sprawdzone sposoby na to jak wykorzystać warzywa (także te mniej znane jak topinambur, czarna rzepa czy jarmuż) przygotowując kuracje profilaktyczne, smaczne posiłki a także domowe, naturalne kosmetyki.

Poradnik napisali i zredagowali wspólnie: Zbigniew Przybylak (pomysłodawca serii, autor Ekologicznego Poradnika Księżycowego), Krzysztof Kamiński (redaktor naczelny czasopisma Porady na Zdrowie) oraz Karol Przybylak (Biokurier.pl) 

Ekologiczna Apteczka Warzywna, cz. III to:

- ponad 200 porad i przepisów na kuracje, dania i kosmetyki naturalne

- informacje o tym, na co zwracać uwagę kupując warzywa

- prezentacja walorów zdrowotnych warzyw

- sposoby na warzywne menu dla dzieci

- informacje na temat sezonowości

  

Zaprenumeruj drukowaną wersję Biokuriera na 2016 rok

link location test
Bądź na bieżąco z nowościami w świecie BIO i naszym serwisie. Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera!Aby zapisać się na newsletter, wpisz poniżej adres e-mail.