Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Newsletter
Bądź na bieżąco z nowościami w świecie BIO i naszym serwisie. Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera!


khantry design
Sezonowość dostaw słabością i atutem eko restauracji
poniedziałek, 09 stycznia 2012 08:17

Na dostawy warzyw i owoców ekologicznych bardzo mocno wpływa ich sezonowość. Renata Rusnak z krakowskiego Ekobistro Papuamu twierdzi, że to jednocześnie siła i słabość menu jej lokalu - prezentujemy zapowiedź rozmowy o działalności eko restauracji, żywności ekologicznej i jej konsumentach.

- Konwencjonalne restauracje są zaopatrywane non stop w dowolne warzywa i owoce. Jako właścicielka Ekobistro odczuwam dużą ograniczoność dostaw, spowodowaną tym, że rolników ekologicznych, którzy dostarczają nam produkty, nie stać na szklarnie i uprawy pozasezonowe. Jeśli chcę mieć np. w okresie zimowym coś więcej niż tylko ziemniaki, marchew i kapustę muszę ściągać przez hurtownię z Niemiec.

Sezonowość jest oczywiście kluczowa w całym żywieniu, i osobiście nie narzekam na jedzenie przez pół roku kapusty, jednak dla mnie jako restauratora jest to pewna trudność, bo nasze menu dla mniej świadomych klientów jest przez to mało atrakcyjne
– mówi Renata Rusnak w rozmowie z Biokurierem (jutro opublikujemy cały wywiad).


Właścicielka krakowskiego bistro ma jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie odnośnie sezonowości  i zachowań klientów lokalu.

- Wbrew temu, co sądzimy - wciąż działamy pod wpływem silnej intuicji; dania, które świetnie sprzedawały się latem, w ogóle zniknęły z karty zimą. Nie chodzi tylko o sezonowość występowania niektórych produktów, ale przede wszystkim o to, czego organizmy się domagają. Całe lato sprzedawaliśmy w ogromnych ilościach czarną fasolę w wodorostach, z białą kaszą gryczaną i pomidorem w bazylii. Co ciekawe, dokładnie w okresie, kiedy rolniczce ekologicznej, u której się zaopatrujemy, skończyły się pomidory, to danie się straciło na popularności, choć nadal mieliśmy ekologiczne pomidory z Niemiec.

Wytłumaczenie zdaje się być proste – i wodorosty i pomidory mają mocno wychładzające właściwości, czyli są dobre na lato, ale nie na zimę. Zimą najwięcej schodzi nam najprostszych dań  - ziemniaki, kapusta i buraki w każdej postaci, plus sporo jajek -
dodaje.

Przeczytaj cały wywiad: W Papuamu zjesz zdrowo i ekologicznie…

Papuamu to działające od lipca 2011 w Krakowie ekobistro. Restauracja znajduje się przy ul. Romanowicza 15, (wejście od Lipowej).

Zapraszamy do działu Biokuriera poświęconego restauracjom serwującym żywność ekologiczną: EKO RESTAURACJE

Na zdjęciach: Renata Rusnak, wnętrze ekobistro Papuamu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!
Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Maj 2012
P W Ś C P S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3